Naprawy zabawek Warszawa

Idź do spisu treści

Menu główne

80 zł - naprawa bujaka Fisher Price

Opublikowany przez Top Tip Serwis w Opłacalność napraw • 2011-12-19 14:27:07 • Download music-box-1.mp3
Tags: naprawa bujaka fisher pricefisher price warszawa

Po roku użytkowania, bujak dla małego dziecka Cradle Swing firmy Fisher Price uległ awarii. Słychać melodyjki, ale huśtawka nie działa.

Popsuta huśtawka Fisher Price

Mechanizm przekładni bez widocznych śladów zużycia. Elektronika działa bez zarzutu. Ogólny stan bujaka - bardzo zadbany.

Gorzej z silnikiem. Komutator i szczotki są wypalone. Silniczek kwalifikuje się do wymiany.

Wirnik uszkodzonego silniczka

Wypalone szczotki silniczka

Dla porównania, tak wyglądają szczotki w fabrycznie nowym silniczku.

Szczotki nowego silniczka

Po wymianie silnika huśtawka odzyskała dawną sprawność.
Dodatkowo klient zakupił zasilacz z atrapami baterii 4R20, aby oszczędzać na bateriach. Aktualnie koszt naprawy popularnych modeli huśtawek Fisher Price (polegającej na wymianie silnika, smarowaniu mechanizmu przeniesienia napędu i testowaniu z obciążeniem) wynosi 80 zł.


Uwaga!
Trafiają do nas, do naprawy różne modele huśtawek Fisher Price, w których ktoś wymienił silnik na niewłaściwy typ.
W związku z tym informujemy, że silniczki typu RF-500TB-18280 są dostępne w kilku wersjach, na różne napięcia. Silnik napędu huśtawek Fisher Price ma 5150 obr/min przy napięciu zasilania 6 V. Dostępne na internetowych aukcjach silniczki opisane często jako "solar motor" mają zbyt niskie obroty. Po zamontowaniu takiego silniczka w huśtawce słychać "terkotanie" (silnik nie jest zasilany napięciem stałym, tylko przebiegiem prostokątnym), a kołyska nie ma siły się rozbujać.
W zabawce typu samochodzik montaż silniczka o innych parametrach niż oryginał najczęściej skutkuje tylko tym, że pojazd jedzie szybciej lub wolniej. Zasada ta nie dotyczy huśtawek, zamontowanie niewłaściwego silniczka skutkuje brakiem huśtania, a nie wolniejszym lub szybszym bujaniem.

Zasada pracy huśtawek elektronicznych
Klienci często nas pytają, jak to jest możliwe, że tak malutki silniczek wystarcza do bujania dziecka, które waży kilka kilogramów?

W urządzeniu wykorzystane są prawa fizyki, drgania własne wahadła, których częstotliwość zależy głównie od jego długości.
Gdyby nie było oporów tarcia w łożyskach i oporu powietrza, to siedzisko huśtawki raz wprowadzone w ruch bujałoby się nieskończenie długo. Silniczek mający moc zaledwie 0,27 Wata musi dodawać tylko tyle energii, aby skompensować opory tarcia.
W sytuacji, gdy huśtawka startuje, silnik pracuje w warunkach kilkakrotnie przekroczonej mocy dopuszczalnej. Normalnie ten stan jest przejściowy i po kilku minutach, gdy siedzisko osiągnie już pełne wychylenia, silnik pracuje bez przekraczania dopuszczalnej mocy. Niestety, gdy opory są zbyt duże (zużyty mechanizm przeniesienia napędu, zużyte łożyska, zbyt ciężkie dziecko, rozstrojona elektronika) stan przeciążenia jest permanentny i silniczek szybko się zużywa. Spotkaliśmy się z przypadkami, gdzie silnik został wymieniony i po dwóch tygodniach pracy, silnik ponownie kwalifikował się do wymiany, miał całkowicie wypalone szczotki.

Jeśli chcesz wydłużyć żywotność silnika, zadbaj o to, aby nogi huśtawki były maksymalnie rozszeżone i naprężone. To eliminuje zbędny ruch korpusu zwiększającego obciążenie silnika.
W momencie startu huśtawki pomóż ręką rozbujać się huśtawce, szczególnie ważne, gdy dziecko już dużo waży.
Ta "pomoc" musi być "w rytmie" drgań własnych mechanizmu, którego okres wynosi około 1,5 sekundy.
Sprawdź, czy siedzisko w trakcie bujania nie dotyka czegoś (zwisający kocyk dotykający podłogi, przewód zasilacza o który ociera się siedzisko).


Fisher Price Cradle Swing

Często otrzymujemy zapytanie, czy naprawa huśtawek Fisher Price jest opłacalna?

Uwzględniając nasze dotychczasowe obserwacje twierdzimy, że jeśli huśtawka wybujała 1 lub 2 dzieci to tak. Często jednak kupowana jest bujawka używana z niewiadomą historią ile niemowląt obsłużyła.
W trakcie normalnej eksploatacji jedynym elementem, który
w sposób widoczny się zużywa jest silnik. Przekładnie i inne elementy mechaniczne, jeśli nie brakuje im smaru, są dość trwałe. Jednak po wybujaniu wielu dzieci (lub bardzo intensywnym użytkowaniu) i one ulegają znacznemu zużyciu. Objawem zużywania się plastikowych zębatek jest coraz głośniejsza praca huśtawki i zwiększone opory w mechaniźmie przeniesienia napędu, co skutkuje coraz szybszym zużywaniem się silnika. Ten podwyższony poziom hałasu jest skutkiem powiększania się luzów w mechaniźmie przeniesienia napędu i zmianie kształtu zębów ścierających się zębatek. W czasie bujania elementy cyklicznie naprężają się i luzują.
Czy to jest istotna wada, niekoniecznie, może pomagać dziecku w usypianiu, tak jak to robi monotonny stukot kół pociągu.

Często fabrycznie smarowana jest tylko zębatka ślimakowa
(na fotce nr 1), a inne miejsca, gdzie występuje tarcie pozostają suche. To z czasem skutkuje tym, że otwory w plastiku robią się owalne i wzrasta poziom hałasu pracującego mechanizmu. Niestety producent nie prowadzi dystrybucji części zamiennych. Jeśli praca mechanizmu jest zbyt głośna lub silnik szybko się zużywa, to należy pogodzić się z faktem, że bujawka powinna już trafić do elektrośmieci.

Fisher Price smarowanie mechanizmuAktualnie w serwisie zabawek Warszawa Bielany
wymiana silnika plus smarowanie mechanizmu i testowanie w popularnych modelach
huśtawek Fisher Price kosztuje 80 zł,
a "na cito" (czas naprawy do 24h) 100 zł.


Prowadzimy też sprzedaż silniczków RF-500TB-18280
w cenie 30 zł + wysyłka (14 zł paczkomat lub 18 zł kurier).

Modele huśtawek Fisher Price do których silnik pasuje:
Ocean Wonders
Baby Papasan
Luv U Zoo
Deluxe Take Along Swing
Butterfly Garden Papasan
Starlight
Natures Touch
Aquarium
Tree Party
Discover n Grow Cradle Swing
My Little Lamb
Cudowna Planeta
My Little Sweetie Cradle Swing
i do wielu innych modeli, które jeszcze do naszego serwisu nie trafiły. Jeśli potrzebujesz silniczka do modelu, którego nie ma na liście powyżej, rozkręć huśtawkę i sprawdź typ silnika zastosowanego w Twojej kołysce. Gdy na korpusie silnika nie znajdziesz napisu, to porównaj jego wymiary z wymiarami oferowanego przez nas silniczka podanymi na stronie sklepu. Jeśli chcesz zakupić taki silniczek kliknij poniżej w obrazek -link do sklepu online lub zadzwoń 783 969 395.


Link do sklepu Top Tip Serwis


Ponieważ często dostajemy zapytania, więc informujemy, że nie posiadamy silników do huśtawek Bugies Caretero. Mamy opracowaną własną technologię naprawy bujawek Bugies Caretero, a koszt ich naprawy najczęściej mieści się w przedziale 100-150 zł.

Jeśli masz wkrętak krzyżowy No2 i chcesz sam wymienić silniczek, to przydadzą Ci się poniższe porady dotyczące wymiany silniczka w huśtawkach Fisher Price.

Ponieważ stosowane są cztery długości wkrętów, to przy rozkręcaniu obudowy należy je tak odkładać, aby ich potem nie zamienić miejscami. Często trafiają do nas huśtawki, w których klient zamienił śruby pojemnika baterii (dłuższe, fi 4 mm) z wkrętami korpusu (krótsze, fi 4,5 mm), skutkiem tego na obudowie powstały "guzki" z wypchniętego plastiku.

Przedziurawiona obudowa huśtawki

Zdarzają się przypadki, że wkręty obudowy zostały pozamieniane z wkrętami mocowania innych elementów wewnątrz korpusu (kilka rodzajów długości i średnic), to jest dopiero łamigłówka, aby przywrócić stan prawidłowy.

Fisher Price Cradle Swing - wkręty


Należy wyjąć płytkę z przełącznikami naciskając dwa zatrzaski,
a następnie przełożyć ją przez otwór odpowiednio obracając.

Fisher Price Cradle Swing - zatrzaski

Fisher Price Cradle Swing - obracanie płytki


Aby się dostać do silniczka należy odkręcić następne wkręty.

Fisher Price Cradle Swing - wymiana silnika

Fisher Price Cradle Swing - zatrzaski

Fisher Price Cradle Swing - podłączenie silnika

Gdy silniczek jest wyjęty, warto wykonać prosty test. Patrząc przez szczelinki w obudowie silnika na blaszki szczotek, należy obrócić oś wirnika w jedną stronę, a następnie zmienić kierunek obracania.
Jeśli jedna, lub obie blaszki zmieniają pozycję po zmianie kierunku obrotów, to na 100% silniczek jest zużyty.

Przy lutowaniu nowego silniczka należy zwrócić uwagę na zachowanie prawidłowej biegunowości zasilania i kierunku diody, biegun ujemny łączymy (lutujemy) z obudową silnika.
Lutowanie przewodów i elementów do zacisków silnika musi być dość szybkie, aby blaszki nie "popłynęły" w plastiku, gdyż połączone są na sztywno ze szczotkami, które mogą się skrzywić względem komutatora.
Przy zdejmowaniu zębatki ślimakowej z ośki silnika można ciągnąć za tarczę metalową (koło zamachowe). Przy wciskaniu na ośkę nowego silnika naciskamy tylko na plastikową część zębatki, nacisk na tarczę metalową może spowodować jej skrzywienie względem osi lub zsunięcie się. Uważamy przy tym, aby smar z zębatki nie dostał się na oś silniczka. Należy też pamiętać, aby nie wciskać zębatki do oporu, lecz pozostawić odstęp od korpusu ok 1-1,5 mm. Ważne też jest, aby oderwać taśmę piankową ze starego silnika i przykleić na korpus nowego. Zastosowanie pianki i prawidłowe ułożenie w gnieździe decyduje potem o poziomie hałasu pracującego silniczka.

Po zamontowaniu silniczka może nas czekać jeszcze nieprzyjemna niespodzianka, odbierająca całą przyjemność samodzielnej naprawy. Niekiedy zużyty silniczek robi zwarcie i uszkadza elektronikę sterującą jego pracą.
Może też zaistnieć sytuacja, że to uszkodzenie elektroniki było przyczyną awarii bujania, a wymiana silniczka była zbędna.

W naszym markecie online prowadzimy też sprzedaż silniczków RF-500TB-18280 z dolutowanymi już elementami i przewodami, przy wymianie niepotrzebna jest wtedy lutownica. Lutowana przez nas "szybka" dioda lepiej zabezpiecza elektronikę niż zwykła dioda prostownicza dawana przez producenta przed krótkimi impulsami przepięcia. Jeśli chcesz zakupić taki silniczek kliknij poniżej w obrazek -link do sklepu online lub zadzwoń 783 969 395Link do sklepu Top Tip Serwis


Uszkodzenia, których naprawa jest na granicy opłacalności, po próbie podłączenia zasilacza sieciowego.
Nowe kołyski mogą działać z baterii lub dołączonego oryginalnego zasilacza Fisher Price 6 V, 700 lub 1000 mA.
Starsze modele huśtawek mają przewidziane tylko zasilanie na baterie (4 x R20). Klienci nie mając dostatecznej wiedzy w tym temacie, próbują zamiast baterii podłączyć zasilacz. Elektronika tych huśtawek nie jest zabezpieczona przed błędami zasilania. Nawet chwilowe podłączenie zasilacza niestabilizowanego, lub odwrócenie biegunowości skutkuje trwałym uszkodzeniem procesora, bez szans na naprawę płytki elektronicznej z którą procesor jest zintegrowany. Można jedynie zmodyfikować układ elektroniczny, aby wykorzystywać huśtawkę w ograniczonym zakresie lub balansując na granicy opłacalności, wymienić elektronikę na inną używaną, ale sprawną. Koszt elektroniki w zależności od modelu i podaży od 50 do 250 zł.Zauważyliśmy, że uszkodzenia procesora występują jedynie w huśtawkach użytkowanych z zasilaczem sieciowym, oryginalnym lub dorabianym.
Zbadaliśmy zasilacze oryginalne Fisher Price 6 V 700 mA. Okazało się, że większość z nich nie jest stabilizowana, przy maksymalnym obciążeniu dają napięcie 6 V, ale przy małym poborze prądu napięcie rośnie i bez obciążenia osiąga nawet 10 V. W zasilaczach dodawanych do nowszych modeli bujawek 6 V 1000 mA producent zastosował stabilizację napięcia.
Prawdopodobnie brak stabilizacji napięcia zasilacza przyczynia się do uszkodzeń procesora. Niektóre modele huśtawek posiadają wewnętrzny stabilizator zasilania procesora, ale jego linie We/Wy nie są zabezpieczone.
Nie mieliśmy jeszcze żadnego przypadku uszkodzenia procesora
w huśtawkach eksploatowanych tylko z baterii.

Ponieważ w instrukcji użytkowania huśtawki nie ma informacji na temat poboru prądu przez poszczególne funkcje, więc powszechnie uważa się, że głównie energia pobierana z baterii jest zużywana na bujanie. Tymczasem, przykładowo w huśtawce Aquarium prąd pobierany przez bujanie to 0,15 A, a gdy są włączone wszystkie funkcje, to natężenie prądu pobieranego z baterii wynosi ok. 0,6 A.
Przy tak dużym obciążeniu przeciętnej jakości baterie starczają na kilkanaście godzin pracy.


Trafiają do nas, do naprawy huśtawki po próbach podłączania przypadkowych zasilaczy, na obudowie których napisane było 6 V. Klient nie sprawdził, jaka jest rzeczywista wartość napięcia w pełnym zakresie obciążenia. Zasilacze, które pracują jako ładowarki, pomimo że na obudowie jest napis 6 V, to bez obciążenia często ich napięcie przekracza 12 V.
Jeśli huśtawka bezpośrednio po takim podłączeniu lub po jakimś czasie przestaje częściowo lub całkowicie działać, to w 80% przypadków przyczyną niesprawności jest uszkodzony procesor.

Kilkakrotnie trafiły do nas huśtawki importowane z USA, w których klient obciął oryginalny zasilacz myśląc, że to tylko wtyczka i założył wtyczkę polską. Zamiast 6V do huśtawki dotarło 230 V, pojawił się dym, a koszt naprawy kilkaset złotych. Wystarczyło dokupić tzw. przejściówkę za 3 zł (biały element na fotce).

Zasilacz Fisher Price z przejściówką

Spalona elektronika

Zasilacze uniwersalne, w których jednym przełącznikiem suwakowym ustawia się poziom napięcia, a drugim biegunowość, to duże ryzyko dla huśtawki. Jeśli jednak już użytkujesz taki zasilacz, to zabezpiecz (np: przy pomocy izolacji), aby przypadkowo któryś z przełączników nie zmienił pozycji.

Circuit Board G2609

Circuit Board K7923

butterfly15 zł - naprawa zabawki playera CD

Opublikowany przez Top Tip Serwis w Opłacalność napraw • 2011-12-05 10:57:14
Tags: klejeniezabawek
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego